o festiwalu

610 berlin-warszawa

610 Berlin-Warszawa to festiwal filmowy kina niemieckiego w Warszawie i polskiego kina w Berlinie, który jednocześnie jest zaproszeniem do dialogu międzykulturowego.

610 kilometrów to odległość dzieląca Berlin od Warszawy. W globalnej kulturze – może to być odległość sąsiadujących ze sobą dzielnic. 610 Berlin-Warszawa chce rozmawiać po sąsiedzku i budować żywą platformę wymiany nie tylko dóbr filmowych, ale i myśli, opinii, emocji.

Niemieckie kino w Polsce jest postrzegane przez pryzmat filmów Wendersa, Schlöndorfa czy Herzoga. To jednak tylko niewielki fragment kultury filmowej naszych zachodnich sąsiadów. Rokrocznie na scenie filmowej pojawiają się odważni twórcy, opowiadający o świecie swoim własnym, dociekliwym, często wręcz „dzikim” językiem. O świecie tak bliskim, a zarazem tak dalekim dla polskiego widza. Ten świat, często bardzo młodych Niemców – widziany ich oczami – chcemy przybliżyć tutaj w Polsce, w Warszawie.

610 to nie tylko pokazy filmowe. To wymiana kulturowa i przestrzeń do dyskusji – na spotkaniach z zaproszonymi twórcami filmowymi, warsztatach dokumentalnych dla młodzieży czy w wagonach Pociągu do Kultury na linii Berlin-Warszawa-Berlin. Z każdą edycją staramy się rozszerzać program Festiwalowy, zacieśniając tym samym sąsiedzkie więzi.